نشانه‌هایی که به شما درباره حضور سرطان در بدن اخطار می‌دهند

چهارشنبه, آذر 3, 1395 - 00:58 توسط تحریریه بادبادک

متخصصین سلامتی همیشه بر اهمیت توجه به علائم خطری که از سوی بدنتان دریافت می‌کنید تاکید داشته اند.

ممکن است شما به سادگی از کنار اعلام خطرهای بدنتان گذر کنید، اما پزشکان می‌گویند توجه به این علائم می‌تواند شما را از خطر ابتلا به سرطان‌های سخت نجات دهد.

 

نشانه‌ها و علائمی که در پایین این مطلب گفته می‌شوند صددرصد معنی بروز سرطان را نمی‌دهند اما ممکن هم هست که زنگ خطری از سوی بدنتان باشند تا بیشتر به آن توجه کنید.

 

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ نوع سرطان مختلف شناخته شده است که شناخته شده‌ترین آن‌ها عبارتند از :

سرطان ریه، پروستات، پستان، تخمدان، مثانه، روده بزرگ، کبد، پانکراس و سرطان خون.

 

نجات پیدا کردن از بسیاری از این سرطان‌ها با شانس بسیار کمی همراه است به خصوص سرطان ریه که تا زمانی‌که به مرحله پیشرفته نرسد قابل تشخیص نیست.

 

اما نشانه‌های بارزی که باید به آن توجه کنید کدام‌ها هستند؟

 

- کاش وزن ناگهانی 

کاهش وزن ناگهانی یکی از اولین و مهم‌ترین نشانه‌های بیماری در بدن شماست، این کاهش وزن نقطه اشتراکی است میان بیمارانی که از تومور و یا سرطان پستان هم نجات یافته‌اند.

کاهش وزن معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که سرطان در بدن شما شروع به پخش شدن کرده باشد. کاهش وزن یکی از نشانه‌های اصلی بیماری در دستگاه گوارش است.

بیش از ۴۰ درصد بیماران سرطانی کاهش وزن ناگهانی را در زمان تشخیص بیماری داشته اند. در ۸۰ درصد سرطان‌های پیشرفته هم بیمار به این کاهش وزن ناگهانی‌اش توجه نکرده است.

 

- تب‌های مزمن و عفونت 

تب یعنی در بدن شما اتفاقی در حال افتادن است، مبارزه با عفونت‌ها و فعالیت سیستم ایمنی بدن شما. 

تب‌های ادامه‌دار و وجود عفونت در بدن شما نشانه خوبی نیست. تورم غذذ لنفاوی و سرطان خون نشانه‌هایی از این دست دارند. 

 

- ضعف و خستگی دائمی 

خستگی و ضعفی که نشانه‌ای از کم شدنش نیست حتی زمانی که شما به اندازه کافی خوابیده‌اید و استراحت 

کرده‌اید.

در این زمان لازم است که حتما با یک متخصص مشورت کنید.

 

- خس خس سینه یا تنگی نفس 

مشکلات تنفسی در شرایط مختلفی مانند آلودگی هوا و یا سرماخوردگی هم به وجود بیاید، اما زمانی که فضای ریه‌ها توسط تومور و یا بسته شدن راه‌های تنفسی کم شود این خس خس همیشگی خواهد بود. 

 

- سرفه‌های مزمن و درد قفسه سینه 

در بعضی موارد در سرطان‌هایی مانند سرطان خون علائم بیماری شبیه به برونشیت و ذات‌الریه هستند. اگر این سرف زدن‌ها و درد در قفسه سینه ادامه دار و بیش‌تر از ۶ هفته طول کشید بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید.

 

- نفخ

نفخ شکم با علت‌های ناشناخته و به صورت مزمن و طولانی می‌تواند نشانه‌ای از بروز سرطان تخمدان باشد. نفخ به همراه درد در ناحیه لگن نشانه خوبی نیست. همین‌طور اگر نفخ به همراه درد در ناحیه شکم باشد نشانه‌ای از سرطان معده است.

 

- سوزش مزمن معده 

اگر چه این سوزش معمولا نشانه‌ای از بیماری رفلکس اسید معده است، اما اگر همیشگی شد و با درمان‌های متعدد هم خوب نشد ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به سرطان مری باشد.

 

- مشکلات روده 

اگر شما متوجه تغییری در عملیات معمول روده شدید و یا در دفع مشکل داشتید و این نشانه‌ها بیشتر از ۴ هفته به طول انجامید، می‌تواند نشانه‌ای از سرطان روده باشد. حتما و فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

- توده‌های غیر معمول در بدن 

به وجود آمدن توده های غیر عادی در سینه‌ها، بیضه‌ها، کشاله ران، شکم و زیر بغل و یا هر قسمت دیگری از بدن بایستی به طور کامل توسط پزشک معاینه شود.

بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بازو و قرمز شدن، درد و تورم پستان ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به سرطان پستان باشد.

 

- تغییر شکل ناخن‌ها 

تغیرات غیرعادی در ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از بروز سرطان‌هایی مانند: پوست، کبد و یا سرطان ریه باشد.

لکه‌های سیاه و یا قهوه‌ای روی ناخن‌ها نشانه‌ای از ابتلا به سرطان پوست، بزرگ و شکننده شدن ناخن‌ها می‌تواند نشانه ابتلا به سرطان ریه و ناخن‌های رنگ‌پریده و یا سفید ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلات جدی در کبد باشد.

 

- دردهایی با علت ناشناخته که بیشتر از ۴ هفته طول بکشد 

تجربه دردهای مزمن و ناشناخته که علت به خصوصی هم ندارند و به صورت دوره‌ای در رفت و آمد هستند و بیشتر از ۴ هفته طول می کشند نشانه خوبی نیست.

این دردها ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به سرطان استخوان و بیضه باشند.

 

- خون‌ریزی‌های غیر معمول

وجود خون در ادرارگاهی اوقات نشانه عفونت‌های ادراری است اما ممکن است نشانه‌ای هم از سرطان مثانه و یا کلیه باشد. همین‌طور دیدن خون در مدفوع ممکن است از مشکلات جدی در روده خبر دهد.

خون‌ریزی پس از یائسگی هم ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به سرطان رحم باشد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید