چرا زنان ایرانی این همه خرج لوازم آرایشی می‌کنند؟

يكشنبه, آبان 23, 1395 - 02:40 توسط تحریریه بادبادک

در خبرها آمده است که زنان ایرانی ۳برابر زنان فرانسوی، آلمانی و انگلیسی برای محصولات آرایشی پول خرج می‌کنند.  زنان ایرانی بخش قابل توجهی از درآمدشان را برای خرید لوازم آرایشی خرج می‌کنند. اما چرا این چنین است؟

کارشناسان می گویند دلایلی که پشت آرایش زنان در جهت زیبایی در ایران وجود دارد چیزی بیش‌تر از دلایل سیاسی و مذهبی است. این دلایل پنجره‌ای است به پیشینه فرهنگی و تاریخی این قسمت از کره خاکی.

این ایده که آرایش کردن زنان به دلیل مخالفت با قوانین سیاسی و اجتماعی حاکم بر جامعه است شاید در قدم اول بهترین دلیل باشد اما دلیل اصلی آن نیست.

علی اکبر جعفری استاد دانشگاه گلاسکو است درباره این فرهنگ استفاده از لوازم آرایشی می‌گوید که ایرانیان از دیر زمان از لوازم آرایشی مشابه رژلب و خط چشم استفاده می‌کرده‌اند. 

۵۰۰۰ سال پیش از این در تاریخ ایران مدل‌های مختلف آرایش صورت زنان نشان‌گر طبقه اجتماعی و میزان قدرتمند بودن آن‌ها بوده است.

در شعر، ادبیات و هنر هم زنان ایرانی، از زمان‌های بسیار دور، پر زرق و برق و آرایش شده به تصویر کشیده شده‌اند.

علی‌اکبر جعفری می‌گوید:
زنان در ایران همیشه از لوازم آرایشی استفاده می‌کرده‌اند. اگرچه نوع و مدل آرایش کردن در جامعه امروزی  بسیار تحت تاثیر عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است،‌اما باز هم ریشه در تاریخ این سرزمین دارد.

آرایش کردن هم چنین برای بسیاری از زنان ایرانی نوعی تفریح و سرگرمی به حساب می‌آید، در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ در میان ۱۵ زن مشغول به کار در یک اداره انجام شد، آن‌ها گفته‌اند که آرایش کردن خستگی و یکنواختی روحی آن‌ها را در هنگام کار کردن در یک محیط خسته کننده از بین می‌برد و موجب شادی آن‌ها می‌شود.

ایران سرزمین تضادهاست، جایی که چندین فرهنگ و قومیت مختلف در حال زندگی در کنار هم هستند، در پشت درهای بسته خانه‌ها و در جمع‌های خانوادگی و میهمانی‌ها شما ایرانی‌هایی را می‌بینید که در خیابان‌ها نمی‌بینید.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید