اگر مشکل خواب دارید این عوامل را از زندگیتان حذف کنید

يكشنبه, آبان 16, 1395 - 00:19 توسط تحریریه بادبادک

شما هم بدخواب هستید؟  با این‌که تمام روز را کار کرده‌اید و به نظر بسیار خسته می‌رسید  هنگام خواب ساعت‌ها در رختخواب غلت می‌زنید و چشمتان به ساعت است تا خوابتان ببرد؟
 

این موضوع را بدانید که اگر شما در طول شب بد خوابیده باشید و یا به اندازه کافی نخوابیده باشید در برابر افرادی که خواب کامل داشته‌اند برای انجام هر کاری باید دو برابر وقت صرف کنید.
 

 بدخوابی و کم‌خوابی دلایل مختلفی دارد، ممکن است شما به دلیل مشکلات جسمی و بیماری‌هایی که خودتان هم از آن‌ها خبر ندارید به این مشکل دچار شده باشید و یا دلایل روانی موجب این ماجرا شده باشند. 

 

 از جمله بیماری‌هایی که موجب بد و یا کم‌خوابی می‌شوند:

 

ـ بیماری‌های عفونی: علامت ابتلا به برخی عفونت‌های ویروسی می‌تواند فقط خستگی و بی‌حالی و خواب آلودگی درازمدت باشد. این ویروس‌ها ممکن است سال‌ها در بدن بمانند و باعث آزردگی شوند.

 

ـ بیماری‌های غدد درون‌ریز: مثلا کم‌کاری تیروئید ممکن است باعث خستگی مزمن شود و حتی در غیاب سایر علائم، فقط باعث ضعف و بی‌علاقگی درازمدت شود.

 

ـ برخی بیماری‌های مغز و اعصاب

 

ـ بیماری آپنه خواب: با قطع تنفس در حین خواب همراه است. مبتلایان به این اختلال، باوجود پرخوابی، از خواب آلودگی، ضعف و بی‌رمقی روزانه شکایت دارند.

 

برای امتحان کردن سلامتیتان این نکات را پیش از خوابیدن انجام دهید. اگر مشکل حل نشد لازم است که یک آزمایش کلی از بدنتان انجام دهید:

 

ـ برای خواب بهتر، کافئین را کم یا حذف کنید.

 ـ سیگار نکشید. 

ـ خواب چند دقیقه‌ای میان روز برای شما لازم است.

 ـ ساعت مشخص برای به رختخواب رفتن و بیدار شدن داشته باشید. 

ـ تا حد امکان از استرس‌های روحی و فعالیت‌هایی که به جسم فشار مضاعف وارد می‌کنند، پرهیز کنید. 

ـ بخشی از روز را به فعالیت‌های خوشایند و آرام بخش اختصاص دهید. 

ـ بر اساس توانمندی‌های خود حرکت کنید. اگر سعی کنید با فعالیت‌های خارج از توانتان حرکت کنید روزهای ناخوشایندی در انتظارتان خواهد بود. 

ـ با ورزش سبک آغاز کنید و به مرور زمان آن را افزایش دهید. 

ـ کمک‌های تخصصی روان درمانی بگیرید. 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید