چرا نباید بعد از یک خواب بد شبانه دوباره به رختخواب بروید؟

چهارشنبه, شهريور 10, 1395 - 05:38 توسط تحریریه بادبادک

وقتی که خسته‌اید حرکت به سمت رختخواب اولین کاریست که انجام می‌دهید. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد این آخرین کاریست که باید انجام دهید.

لیست کارهایی که خواب شما را به هم می‌زنند بسیار طولانی هستند، مشغول بودن با تلفن همراه، درست قبل از این‌که چراغ‌ها را خاموش کنید، خوردن مشروبات الکلی پیش از خواب و ده‌ها مورد دیگر. اما محققان حالا یک نباید دیگر به کارهای قبل از خواب اضافه کرده‌اند: اگر دیشب خوب نخوابیده‌اید امشب زودتر به رختخواب نروید.

تحقیقاتی که بر روی خواب افراد در سال ۲۰۱۶ انجام شده است نشان داده که اگر افراد به علت بدخوابی، زودتر خوابیده‌اند و یا پیش از خواب چرت زده‌اند به جای بازگشت به حالت سالم و عادی خواب، به بی‌خوابی مزمن دچار شده‌اند.

محققان در آزمایشات اخیرشان به ابن مورد دست یافته‌اند که اگر شما استرس خوابیدن ۶ ساعت تمام و کامل را داشته باشید و برای این ۲ ساعت زودتر به رختخواب بروید در این حالت نه تنها دو ساعت را بیدار در رختخواب مانده‌اید بلکه ۶ ساعت بعدی را هم کامل نمی‌خوابید.

بهترین راه‌حل هم این است: چرت نزنید، زودتر به رختخواب نروید و هیچکاری انجام ندهید و درست در موعد مقرر به رختخواب بروید و بخوابید.

بی‌خوابی شما در ۳ تا ۵ روز درمان می‌شود اگر قبل از خواب هیچ‌کاری انجام ندهید.

هرچقدر که بیشتر بخوابید، بیشتر بی‌خوابی را در خودتان تقویت کرده‌اید.

اگر به صورت عادی از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح می‌خوابید اما یک شب اتفاقی افتاد و شما از ساعت ۲ بیدار بودید، بهترین کار این است که همان ساعت ۶ از جایتان بلند شوید و تا ساعت ۱۰ شب دیگر سراغ تختخوابتان نروید. همین برنامه را ادامه دهید تا ساعت خوابتان مثل سابق شود.

در چنین مواقعی هیچ کاری نکردن از هر کاری سخت‌تر است بنابراین اگر نتوانستید جلوی خودتان را بگیرید و یک چرت یک ساعته زدید شب به جای ساعت ۱۰ ساعت ۱۱ به رختخواب بروید،‌ و البته حالت ایده‌آل این است که تا ۱۱/۳۰ صبر کنید. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید