با شوره سر چه کنیم؟

چهارشنبه, خرداد 26, 1395 - 05:46 توسط تحریریه بادبادک

از ریزدانه‌های سفید روی شانه‌هایتان خسته شده‌اید؟ هربار با این‌که در حمام بارها به پوست سرتان شامپو می‌زنید باز هم همین‌که موهایتان خشک می‌شوند سرتان پر است از پوسته‌های سفید؟

این نکات را بخوانید تا بدانید با شوره سر چه کنید.
اول از همه بهتر است بدانید که شوره سر به علت تجدید و بازسازی بسیار سریع سلول‌های پوست ایجاد می‌شود و چیزی که اتفاق می‌افتد این است، با به وجود آمدن لایه‌های جدید سلولی، سلول‌های مرده از پوست جدا شده و به شکل پوسته پوسته وارد موهای شما می‌شوند.

دو نوع شوره مو وجود دارد:
شوره خشک و شوره چرب. شوره سر خشک به پوست سر نمی‌چسبند و به صورت همان دانه‌های سفید عذاب آور روی لباس‌های شما ظاهر می‌شوند اما شوره چرب پوسته‌ها بزرگ‌تر هستند، به هم چسبیده‌اند و نمی‌ریزند و با خارش پوست سر همراه هستند.

برای به حداقل رساندن شوره سر چه باید کرد:
- زمانی که پوست سر می‌خارد سعی کنید که از به کار بردن ناخن در خاراندن آن جلوگیری کنید چرا که باعث به وجود آمدن زخم و عفونت می‌شود.

- روزهایی که هوابسیار سرد است، آفتاب شدید است و یا باد به سختی می‌وزد و لازم است که برای مدت طولانی در هوای آزاد باید یک کلاه نرم و راحت روی سرتان بگذارید.

- مصرف رنگ‌موها و محصولات حالت دهنده مو که در آن‌ها از الکل استفاده شده است را تا جایی که می توانید کم کنید، الکل پوست سر را خشک می‌کند.

- به اندازه کافی از ویتامین ب در رژیم غذاییتان استفاده کنید، این ویتامین از بروز شوره جلوگیری می‌کند.

- برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد زیرا سبب می‌شود که جریان خون سریعتر شود و سلول‌ها تغذیه شوند.هر شب پیش از رفتن به رختخواب با یک برس مویی،‌ موهای خود را از جهات مختلف برس بزنید،به طوری که در حدود صدبار برس روی سرتان حرکت کند و در تمام نقاط خون را به جریان بیندازد.

- اگر میزان شوره سر زیاد نیست و در حد متوسط قرار دارد، می توانید روزی یک بار موهای خود را با شامپوی معمولی بشویید. با این کار تقریباً تمام شوره سر از بین خواهند رفت. سعی کنید از شامپوهای معمولی و یا شامپو بچه استفاده کنید. شامپوهایی که قدرت پاک کنندگی بالایی دارند، پوست سر را خشک کرده و موجب می شوند که میزان شوره سر بیشتر شود.

- اگر شوره ها خشک باشند، لوسیون‌ها، کرم ها و شامپوهای ضد شورۀ معمول، برای جلوگیری از پیشرفت این فرآیند کافی هستند. آنها بر فرآیند جدا شدن پوسته ها اثر می‌گذارند و تجدید و بازسازی سلول ها را سریع تر می‌کنند.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید