راه ترک هله‌هوله‌های دوست‌داشتنی

جمعه, آذر 7, 1393 - 11:26 توسط مینا عباسی

در رژیم غذایی بسیاری از افراد غذای ناسالم و هله هوله نقش اصلی را دارند. هرچند مضرات این سبک زندگی بر کسی پوشیده نیست، اما اغلب احساس می‌کنند که توانایی تغییر را ندارند. 

این افراد معمولا می‌دانند که چه نوع غذایی را باید در رژیم خود بگنجانند، اما توانایی ایجاد این تغییر را ندارند و به دریافت میزان ثابتی از مواد قندی و چربی در طول روز عادت کردهاند. همانند اعتیاد به الکل و مواد مخدر، اعتیاد به غذای ناسالم و هله هوله نیز به طرز باورنکردنی برای سلامت ما خطر دارد. 

چرا غذای ناسالم و هله هوله اعتیادآور است؟ 

مواد قندی، چربی و سایر ترکیبات موجود در غذاهای ناسالم باعث اعتیاد ما به آن‌ها می‌شود. خوردن زیاد مواد قندی و چربی باعث ترشح دوپامین در بدن می‌گردد که به ما احساس لذت و سرخوشی می‌دهد. در نتیجه ما برای تداوم این احساس به خوردن بیشتر و بیشتر غذاهای شیرین و ناسالم ادامه می‌دهیم. 

به طور کلی غذاهای شیرین باعث افزایش شدید میزان گلوکز (قند خون) می‌گردند، که از آنجا که گلوکز به سرعت پایین می‌آید، ما را گرسنه و با ولع مصرف بیشتر مواد قندی‌‌ رها می‌کند. کمبود قند در رژیم غذایی فردی که به طور معمول زیاد قند مصرف می‌کند، تاثیراتی مشابه نرسیدن مواد مخدر به یک معتاد دارد. 

جدا از تاثیر فیزولوژیک، واقعیت این است که غذاهای ناسالم واقعا خوشمزه هستند. شرکتهای بزرگ فستفود پول زیادی را صرف تولید خوشمزهترین‌ها می‌کنند. چاشنی، نمک و سایر افزودنی‌ها همه در راستای هر چه دلپذیر‌تر کردن این نوع غذا به کار می‌روند و چنانچه ما به این ترکیبات خوگرفته و عادت کنیم، بیشتر و بیشتر طلب می‌کنیم. 

چطور می‌توان این اعتیاد را ترک کرد؟ 

ترک هر نوع اعتیادی بسیار دشوار است و اعتیاد به غذای ناسالم هم از این قاعده مستثنی نیست. اما راه هایی برای ساده کردن آن وجود دارد، قدرت خواستن و تمایل به تغییر مثبت عامل کلیدی برای رسیدن به رژیم غذایی سالم‌تر است. 

۱.     نگاهی واقع گرا به عادات غذایی خود بیاندازید

شناسایی مشکل و اعتراف به آن اولین قدم برای ترک اعتیاد است. برای شروع نوشتن موادغذایی که در طول یک روز مصرف می‌کنید، بسیار مفید است و تصویر کلی خوبی به شما می‌دهد که‌گاه ممکن است دیدن میزان مواد غذایی ناسالمی که تنها در طی یک روز به بدن خود وارد کردهاید، شما را بسیار متعجب کند. 

۲.     شناسایی زمان و علت خوردن غذای ناسالم

عادتهای غذایی ما اغلب از عوامل بیرونی مانند تعهدات کاری و زندگی شخصی، استرس و کمبود زمان، تاثیر می‌پذیرند. با شناسایی زمانی که شما غذای ناسالم می‌خورید می‌توان مشخص کرد که چه عواملی بر انتخاب غذای شما تاثیر می‌گذارد و برای اصلاحش تلاش نمود. 

برای نمونه، اگر شما همیشه ساعت سه بعدازظهر شکلات می‌خورید، ممکن است به دلیل خستگی، گشنگی یا استرس و یا ترکیبی از هر سه باشد. برای مقابله می‌توانید می‌انوعدهای سالم‌تر در دسترس داشته باشید یا ناهار به میزان کافی بخورید و یا یک استراحت به خودتان بدهید تا راهی دیگر برای منحرف کردن فکرتان بیابید. 

۳.     غذاهای ناسالم و هله هوله را از خانه و یا محل کار خود خارج کنید

تا زمانی که غذای ناسالمی برای وسوسه کردن شما نباشد، شما نمی‌خورید. از خرید غذاهای ناسالم و هله هوله بپرهیزید و گزینه های سالم‌تر را جایگزین کنید. در نتیجه وقتی گرسنه هستید و به دنبال غذا، تنها غذای سالم در دسترس شماست. 

۴.     از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید

گاهی داشتن کسی برای پشتیبانی و حمایت از شما می‌تواند در روند ترک اعتیاد بسیار مفید باشد. با حمایت اعضای خانواده و دوستان بسیار ساده‌تر می‌توان به خانهای خالی از وسوسه های غذای ناسالم و هله هوله رسید. چرا که اعضای خانواده و دوستان، شما را درک می‌کنند و دلیل اینکه چرا هله هوله در خانه ندارید را می‌دانند. 

۵.     یافتن جایگزینهای سالم

به جای اینکه وابستگی خود به غذاهای ناسالم و هله هوله را انکار کنید، سعی کنید گزینه های سالم‌تر را جایگزین نمایید. اگر شما میل شدید به غذاهای شیرین دارید، می‌توانید میوه های تازه و یا مقداری میوه خشک را جایگزین کنید. اگر تمایل به خوردن تنقلات شور دارید، می‌توانید آجیل را جایگزین نمایید. همچنین می‌توانید دستور پخت و پز غذاهای سالم را امتحان کنید. برای نمونه اگر هوس همبرگر کردهاید خودتان درست کنید: با گوشت چرخکرده کمچرب، نان سبوسدار و مقدار زیادی سالاد. غذاهای خانگی بسیار سالم‌تر و اغلب خوشمزه‌تر از غذاهای فست فود‌ها هستند. 

۶.     از هله هوله و غذای ناسالم به عنوان پاداش استفاده نکنید

دادن غذای ناسالم و هله هوله به عنوان پاداش می‌تواند یکی از دلایل توسعه اعتیاد به مواد ناسالم باشد. بسیاری از کودکان از سنین خیلی کم یاد می‌گیرند که بین رفتار خوب و موفقیت با غذاهای ناسالم و هله هوله رابطه وجود دارد. و این برداشت در بزرگسالی هم ادامه می‌یابد. 

راه های دیگری را برای جایزه دادن به خود و کودک‌تان پیدا کنید که به غذا ربطی نداشته باشد، مانند یک لباس جدید، ماساژ و یا کتابی خوب برای خواندن. 

۷.     برنامه ریزی کنید

خوردن غذاهای ناسالم بعضی مواقع نتیجه کمبود وقت است و با کمی برنامهریزی می‌توان رفت و آمد مدام به فست فود‌ها را متوقف نمود. زمانی را صرف پخت و پز غذاهای سالم کنید و مقداری را در فریزر ذخیره نمایید تا هیچوقت بدون گزینه سالم گیر نکنید. 

۸.     پروتئین کم‌چرب و کربوهیدرات سبوس دار را در وعده های غذایی خود بگنجانید

پایین بودن قند خون می‌تواند منجر به تمایل زیاد برای خوردن غذاهای شیرین و چرب شود. برای ثابت نگهداشتن قند خون، در وعده های غذایی خود پروتئین کمچرب و کربوهیدرات سبوسدار بگنجانید.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید