کلوپ شبانه برای ادبیات؟

جمعه, آذر 7, 1393 - 00:55 توسط تحریریه بادبادک

برخی افراد وقتی نیمه شب در خیابان‌های پایتخت تایوان عزم بیرون رفتن می‌کنند، قصدشان شب‌نشینی در کلوپ‌های شبانه‌ی تفریحی نیست. آن‌ها شال و کلاه می‌کنند تا به محفل شبانه‌ای غیر عادی بروند: کتابفروشی فروشگاه «اسلایت» که در مرکز تایپه ۲۴ ساعته باز است و تعداد مراجعه‌کنندگان به آن در شب‌ها به اندازه روز زیاد است. 

اینجا پیر و جوان درکنار هم نشسته دور میز یا روی زمین و یا ایستاده، عمیقا در دنیای کتاب و ادبیات غوطه‌ور شده‌اند.

تن ندادن به روند رکود
گروه اسلایت، اولین شعبه باشگاه کتاب خود را در تایپه را در سال ۱۹۸۹ افتتاح کرد. امروزه بعد از گذشت 25 سال، این شرکت حدود ۴۲ فروشگاه را در این کشور و یک فروشگاه را در هنگ‌کنگ اداره می‌کند. 
آن‌ها برنامه بلندپروازانه‌ای برای تاسیس فروشگاه در آینده نزدیک در چین هم دارند. جایی که اگر بتوانند در آن فعالیت کنند، به جنبشی می‌پیوندند که در چین، به عنوان بازاری در برابر آمازون آمریکایی قد علم خواهند کرد.

میعادگاه عاشقان کتاب
ادبیات و کتاب یک طرف، طراحی صمیمی و مناسب این فروشگاه یک طرف دیگر. این‌جا محلی برای گرد آمدن دوستداران کتاب در شبانه‌روز است.
جایی که صنعت کتاب دیجیتال، ناگزیر است به احترام آن کلاه از سر بردارد.
این‌جا صنعتی شدن شکست خورده است. بارها و نایت کلاب‌ها شکلی فرهنگی به خود گرفته‌اند.

سانسور؟
در چین، اگر دنبال کتابی بگردید که سانسور شده باشد، این‌جا مي‌توانید آن را پیدا کنید. از هر ۴ گردشگری چینی که به تایوان بیاید، یک نفر از این فروشگاه دیدن می‌کند و کتابفروشی اسلایت بدل به یکی از مقاصد گردشگری مهم در تایوان شده‌است. 
اگرچه این فروشگاه هم «همه» کتاب‌های ممنوعه را نمی‌فروشد.

پیشخوان حضوری؟
اسلایت ممکن است به‌نظر موفق نباشد بخصوص وقتی که بیشتر بازدیدکنندگان شبانه مانند یک کتابخانه با آن برخورد می‌کنند، و بعد از ساعت‌ها مطالعه دست خالی از آن خارج می‌شوند. اما شرکت اعتقاد دارد که به دلیل ایجاد یک محیط دوستانه و پذیرایی از بازدیدکنندگان با کتاب، تجارت موفقی دارند.
وقتی بیرون رفتن برای خوردن نوشیدنی گران است، افراد ترجیح می‌دهند در محیطی صمیمی و رایگان کتاب بخوانند. و چه چیزی بهتر از این؟

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید