لغو کنسرت کیهان کلهر و نامه به روحانی

پنجشنبه, ارديبهشت 23, 1395 - 00:31 توسط تحریریه بادبادک

بالاخره اتفاق افتاد! بعد از لغو پی در پی کنسرت‌های خوانندگان مختلف در کشور و به خصوص شهر مشهد، این‌بار کنسرت کیهان کلهر در شهر نیشابور لغو شد و این‌بار دیگر، سایر هنرمندان ساکت نماندند و در پی اعتراض برآمدند. 
دویست نفر از هنرمندان شهر نیشابور دست به کار شدند، آستین‌ها را بالا زدند و نامه‌ای به رئیس جمهور نوشتند و از لغو پی‌در‌پی کنسرت‌ها و اعمال سلیقه‌های شخصی در اجرای کنسرت‌ها گلایه کردند.
آنها در اين نامه نوشته‌اند كه لغو نخستين اجرای مهم‌ترين چهر‌ه بين‌المللی موسيقی ايران كيهان كلهر اتفاقی عجيب است.

در بخشي از اين نامه آمده است:
«شگفت‌انگيز می‌‌نمايد كه اين گروه معتبر، پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت ارشاد، شورای تامين استان و شهرستان و تمهيد هرآنچه در اين‌باره لازم است و پس از خريداری تمامي بليت‌‌ها توسط علاقه‌مندان پرشمار خراسانی، صرفا به دليل نظر دادستان محترم از اجرا باز بماند. پذيرفتنی نيست كه با وجود اصول و مواد پرشمار در قانون اساسی و قوانين مرتبط در راستای حفاظت از حقوق شهروندی و استقرار حاكميت قانون، نظاره‌گر چنين رفتارهايی باشيم. مگر نه اينكه مطابق اصل ٣٧، ٢٠ و ٢٢ قانون اساسی، اصل بر برائت افراد بوده و همگان حق دارند در پرتو امنيت قانون زندگی كرده و شغل‌شان از تعرض مصون بماند؟ چگونه است كه «قانون احترام به آزادی‌‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی» و «بخشنامه حقوق شهروندی» صادره رياست محترم وقت قوه قضاييه زير پا گذاشته شده و ناديده گرفته می‌‌شود؟»

در انتهای این نامه هم چنین آمده است:

جناب آقاي دكتر روحانی؛ هنرمندان اين شهر در اين نامه به استناد اصل ١١٣ قانون اساسی خواستار شده‌اند كه نهادهاي مسوول در برابر اين بی‌‌قانونی پاسخگو باشند «يك بار براي هميشه به اين رويه نامبارك پايان بخشيده اجازه ندهند قانون اساسی كه عالی‌‌ترين ميثاق ملی و ثمره‌ جان و مال و ناموس هزاران جان بر كف است، زير بار چنين انحراف‌هایی خميده شود.»

علاوه بر هنرمندان نيشابوری و با وجود اينكه دادستان شهر نيشابور دليل لغو كنسرت را به خاطر فرزندان شهدا و جانبازان اعلام كرده بود، كانون همبستگی فرزندان شاهد نيشابور درباره لغو كنسرت موسيقی با درخواست خانواده شهدای اين شهر نيز بيانيه‌ای را صادر كرده است:«به استحضار می‌رسانيم ما فرزندان شهدا با اجرای برنامه‌هایی كه موجب شادی و نشاط مردم عزيز در چارچوب قانون و اصول فقهی مقام معظم رهبری باشد مخالفتی نداشته و هيج درخواستی از طرف خانواده شهدا در اعتراض به برگزاری كنسرت فوق‌الذكر در نيشابور به اين كانون نداشته‌ايم. به همين منظور حق اين كانون می‌‌دانيم به مسوول محترمی كه اين مطلب را بيان داشته‌اند اعلام كنيم تا از شأن و جايگاه خانواده شهدا در بيان تصميمات‌شان استفاده نكرده ونگاه مثبت مردم شريف را نسبت به خادمين ولايت و ملت منفی نكنند.»

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید