نبایدهای محصول آرایشی سالم

چهارشنبه, آذر 5, 1393 - 13:58 توسط تحریریه بادبادک

۱- عطر و خوشبو‌کننده:

اگر در حال خرید کردن محصولات آرایشی بهداشتی بودید، پشت آن را ببینید. اگر در فهرست مواد تشکیل دهنده آن، نام یک عطر یا خوشبو‌کننده را دیدید، سریع به قفسه فروشگاه بازگردانید. اینها عبارات بی‌معنی است که می‌خواهند شما را گول بزنند. این  مواد شیمیایی بی نام و نشان می‌توانند موجب آلرژی، آسم، ناهنجاری‌های هورمونی یا نازایی شوند. 

این را از یاد نبرید که «ساده‌ترین مواد، بهترین هستند.»

 محصولات آرایشی و بهداشتی با کمترین میزان مواد شیمیایی را انتخاب کنید، از عطرهای مصنوعی دوری کنید و درکل از محصولات شیمیایی کمتری استفاده کنید، به ویژه اگر باردار هستید.

 

۲- پارابن‌ها

پارابن، ماده نگهدارنده شیمیایی است که یکی از علل بروز سرطان سینه است و در حدود 70 تا 90 درصد مواد آرایشی یافت می‌شود. 

پارابن سریع و راحت توسط پوست جذب می‌شود، و ممکن است به دستگاه تناسلی مردان هم آسیب برساند. از تمام محصولات دارای پارابن و متیل‌پارابن دوری کنید. 

مادامی‌که نگهدارنده‌های مصنوعی مانند پارابن ارزان هستند و به شکل مؤثر در تعداد زیادی از محصولات کار می‌کند، برای دفع اثرات جانبی احتمالی آن بر سلامت انسان، باید بهای بالای پرداخت. 

 

۳-  تریکلوسن(triclosan)

تریکلوسن ماده ای شیمیایی و ضدمیکروب است که باعث آسیب تیروئید می‌شود. این یک ماده تشکیل دهنده رایج در صابون‌های ضد میکروب است، اما بعضی از شرکت‌های تولید کننده مواد آرایشی آن را به رژ لب‌ها و دیگر محصولات‌شان نیز اضافه می‌کنند. 

روی برچسب مواد سازنده هر محصول دنبال نام تریکلوسن بگردید، خصوصا روی محصولاتی که ادعا می‌کنند ضد میکروب یا بدون جرم هستند.

 

۴- فرمالدئید

فرمالدئید به عنوان ماده سرطان‌زا شناخته شده است، که شما اصلا دوست ندارید آن را به بدن‌تان بمالید. مشکل اینجاست‌که، تعداد زیادی از مواد نگهدارنده رایج در محصولات آرایشی و بهداشتی در ترکیب با دیگر مواد تشکیل دهنده محصول آرایشی مانند متینامین فرمالدئید آزاد می‌کنند.

 

۵- سدیم لورت سولفات (sodium laureth sulfate) و دیگر ترکیبات PEG

این ماده به عنوان یک فوم در بعضی شامپو‌ها و اسکراب‌ها برای کمک به پوست شما در جذب لوسیون‌ها و دیگر مواد آرایشی، به کار می‌رود. 

این ترکیب عموما توسط مواد سرطان‌زایی مانند (اتیلن اکسید) آلوده شده است و در بسیاری از مواد آرایشی که پایه کِرِِِم دارند به‌عنوان نگهدارندة رطوبت به کار می‌رود.

 

پیشنهاد می‌شود هنگام خرید محصولات آرایشی، این چند مورد را رعایت کنیم تا از خرید خود مطمئن‌تر شویم:

·      به برچسپ مواد تشکیل دهنده محصول دقت کنید.

·      حتی به مواد تشکیل دهنده محصولات دارای برچسب «طبیعی» یا «ارگانیک» نیز دقت کنید.

·      از رژ لب‌‌هایی استفاده کنید که مواد مضر و سرب کمتری داشته باشند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید