این کتاب‌ها در سال ۹۵ به بازار می‌آیند

سه شنبه, فروردين 31, 1395 - 23:10 توسط تحریریه بادبادک

نشر مرکز قرار است سال آینده دو کتاب از سورن کی یر کگور منتشر کند. یکی با نام «مفهوم آیرونی، با ارجاع مدام به سقراط» و دیگری «این یا آن» که هر دو توسط صالح نجفی ترجمه شده اند.

کتاب اول در اصل رسانه دکترای کی یر کگور است. او در این کتاب به مفهوم آیرونی یا کنایه می پردازد و به دلیل اهمیت این مفهوم نزد سقراط و در خاستگاه شکل گیری فلسفه برای بسط آن بر سقراط متمرکز می شود. «این یا آن» نیز نخستین اثر منتشر شده کی یر کگور به حساب می آید. البته کی یر کگور کتاب را با نام مستعار منتشر می کند و در آن به شرح دیدگاهش درباره زندگی و آگاهی انسان می پردازد. به اضافه این دو کتاب، مرکز، کتابی را هم در حوزه اقتصاد و سیاست منتشر می کند.

نشر شیرازه کتاب مهمی سال آینده به بازار می فرستد، با عنوان «زنان در خاورمیانه، گذشته و حال». نویسنده اش نیکی کدی پژوهشگر و خاورشناس آمریکایی است که در ایران به خاطر آثاری چون «ریشه های انقلاب ایران»، نویسنده ای آشناست.
کدی برای نوشتن «زنان در خاورمیانه، گذشته و حال» به کشورهای خاورمیانه از جمله ایران سفر کرده و با گفتگو با زنان و مردان، در گزارش هایی می کوشد تصویری دقیق و قابل استناد از وضعیت زنان و زندگی فرهنگی و اجتماعی آنها در این منطقه از جهان ارائه کند.

نشر گمان دو کتاب را در برنامه امسالش دارد. اول «فلسفه درد» نوشته آرنه وتلس و جان آیرونز با ترجمه دیهیمی که نویسندگان در این کتاب از سرشت دوگانه درد می نویسند و این که انسان هم از سویی از درد گریزان است و از سوی دیگر در پی آن است.
کتاب دیگر از مجموعه «تجربه و هنر زندگی»، با عنوان طولانی «کی بود کی بود؟ چرا و چگونه اشتباهات مان را توجیه می کنیم» نام دارد. همان طور که از نام کتاب پیداست، نویسندگان آن به بررسی مسئله توجیه می پردازند. کتاب را باید در حوزه روانشناسی اجتماعی طبقه بندی کرد و نویسندگانش به ما نشان می دهند که چگونه مجرمان و قربانیان، رفتار خود را عقلایی می دانند و آن را توجیه می کنند.

فرهنگ نشر نو، کتابی با عنوان »تاریخ مختصر اندیشه، راهنمای فلسفی زیستن» نوشته لوک فری را منتشر خواهد کرد. این کتاب لوک فری در فرانسه با فروش ۲۵۰ هزار نسخه ای خود و سپس ترجمه به چندین زبان دیگر، جزو آثار مهم او به شمار می آید.
در این کتاب لوک فری، تاریخ فلسفه را در پنج دوره مرور می کند و بسترهای اصلی جریان اندیشه بشری را در غرب – چه در حوزه الهیات و چه در حوزه فلسفه – از یونان باستان تا امروز پی می گیرد.
فرهنگ نشر نو دو کتاب فلسفی دیگر نیز سال آینده روانه بازار کتاب خواهد کرد. یکی «فیلسوف آمریکایی» نام دارد و دومی «فقط استدلال». اولی مجموعه گفتگوهایی است با جمعی از فیلسوفان معاصر آمریکایی همچون رابرت نوزیک، ریچارد رورتی و مک اینتایر. کتاب دوم که با عنوان فرعی «مهم ترین صد استدلال فلسفه غرب» منتشر می شود، به انواع استدلال های حوزه های مختلف فلسفه، از فلسفه دین و معرفت شناسی و اخلاقی گرفته تا فلسفه ذهن و علم و زبان می پردازد. تاب به دنبال این پرسش است که چه استدلالی معتبر است و چه استدلالی غیر معتبر؟

نشر نی در سال پیش رو کتابی با عنوان کلی «موقعیت صاحبان صنایع در ایران عصر پهلوی» منتشر خواهد شد که در آن سعیدی به زندگی و کارنامه علی خسروشاهی از بنیانگذاران شبکه توزیع، فروش و بازاریابی مدرن در صنعت بیسکویت و شکلات سازی می پردازد.
در حوزه کتاب های علوم سیاسی نیز ، نی قصد دارد کتابی دیگر را از داود فیرحی، این استاد علوم سیاسی منتشر کند: «آستانه تجدد». در این کتاب فیرحی همچون کتاب قبلی اش به فقه و حکمرانی پرداخته و می کوشد بین این دو پیوند ایجاد کند.

آخرین کار مرحوم محمد حسن لطفی این مترجم پرآوازه کتابی بود به نام «سیر اومانیسم در اروپا»؛ کتابی ششصد صفحه ای که اجل به لطفی مهلت نداد تا ترجمه آن را کامل کند.
نشر ماهی قرار است جلد نخست این کتاب را با عنوان «اومانیسم» منتشر کند؛ یعنی درست تا فصلی که رنسانس به پایان می رسد؛ تا آنجایی که لطفی ترجمه کرده بود. یادداشت های کتاب با توجه به درگذشت لطفی، ترجمه نشد و حالا مالک حسینی مترجم زبان آلمانی یادداشت های کتاب را ترجمه کرده است.به غیر از این کتاب، سال آینده کتابی دیگر از باربارا تاکمن تارخ نگار شهیر و برنده جایزه پولیتزر در ماهی منتشر می شود. کتابی به نام «آیینه ای در دوردست»، با ترجمه حسن افشار.

نشر نامک سال آینده دو کتاب مهم را منتشر می کند: یکی کتاب «غرب و غربیان از نگاه ایرانیان» و دیگری «سفری دور و دراز در ایران بزرگ». کتاب اول نوشته محمدرضا قانون پرور است. این کتاب برای دومین بار و با ترجمه ای جدید به بازار خواهد آمد.
به غیر از این کتاب، نامک کتاب «سفری دور و دراز در ایران بزرگ» را هم زیر چاپ می برد؛ کتابی از تاریخ نگار و ایران شناس سرشناس آمریکایی ریچارد فرای که دو سال پیش درگذشت. کتابی که فرای در آخرین سال های عمرش می نویسد و می شود آخرین اثر او. کتاب در واقع یک بیوگرافی است.

در حوزه دین باید به جلد دوم کتاب «تاریخ اندیشه های دینی» نوشته میرچا الیاده، مورخ ادیان، اسطوره شناس و رمان نویس برجسته رومانیایی اشاره کرد. کتاب آنقدر مهم است که سال گذشته دو نشر جلد اولش را منتشر کردند؛ یکی نشر پارسه و دیگری  نیلوفر.
«تاریخ اندیشه های دینی» پر است از اطلاعات میدانی و دانش اساطیری. کتاب نه تنها به پرسش های کلانی چون دین از کجا پدید آمد، اولین ادیان چه بودند و مردمان جوامع دینی چه می کردند، پاسخ می دهد؛ بلکه به چگونگی و چرایی اسطوره ها نیز می پردازد و نشان مان می دهد که چگونه دین و اسطوره در هم می پیچند و به هم متصل اند.
در این جلد الیاده به دین در چین باستان، بودا، روم باستان و سلت ها و ژرمن ها، ایران و مسیحیت می پردازد.

نشر نگاه معاصر هم قرار است دو کتاب از تامس نیگل، فیلسوف آمریکایی منتشر کند.
دو کتاب با عنوان های «امکانِ دیگر گزینی» و «پرسش های کشنده» که البته در ترجمه کتاب دومی، مصطفی ملکیان هم کمک رسان بوده است.

 

منبع: مجله اندیشه پویا 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید