۱۰ نکته برای شمایی که از سرطان می‌ترسید

دوشنبه, آذر 3, 1393 - 02:42 توسط تحریریه بادبادک

خیلی از افراد بر این باورند که سرطان کاملا ریشه ژنتیکی دارد و غیرقابل اجتناب است، اما این درست نیست. براساس تحقیقات جامعه تحقیقات سرطان آمریکا، عادات سالم می‌تواند از حدود نیمی از سرطانهای مرگبار جلوگیری کند.

اینجا 10 تغییر در روش زندگی داریم، که همه براساس آخرین تحقیقات در این زمینه است، که میتوانند شانس پیروزی بر سرطان را افزایش دهند. این نکات توسط دکتر آن مکتیرنن از مرکز تحقیقات سرطان در سیاتل بیان شدهاند.

•    سیگار نکشید و از دیگر محصولات تنباکو نیز استفاده نکنید. اگر از ترک کردن در گذشته خسته شدهاید(نتوانستید ترک کنید)، ادامه دهید –به مرور جواب خواهید گرفت.

•    به شکل منظم تست سرطان را انجام دهید ( روده، سینه، پروستات، گردن رحم و پوست باید تست شوند – از پزشک خود دربارة فاصلة زمانی و سن انجام هرکدام از تستها بپرسید). تشخیص زودهنگام سرطان به شکل قابلتوجهی شانس شما را برای درمان افزایش میدهد و خطر مرگ به سبب بیماری کاهش میدهد.

•    میزان مصرفی الکلتان را پایین نگه دارید. این به اینمعنا است که، در مردان بیشتر از 2 (لیوان) نوشیدنی در روز نباشد و یک نوشیدنی در روز برای زنان. نگه داشتن میزان مصرف روزانة الکل در پایینترین سطح به این معنا نیست که شما میتوانید تمام مقدار مجاز در یک هفته را برای آخر هفته حفظ کنید، و یک بساط عیش و نوش افراطی در شبهای جمعه با سهم هفتگیتان راه بیاندازید.

•    پوستتان را از آفتاب مراقبت کنید. هر زمان که بیرون میروید از ضد آفتاب استفاده کنید (ترجیحا کرمهای با SPF، 30 یا بالاتر که در مقابل هر دو اشعة UVA  و UVB پوست شما را محافظت میکنند). صورتتان را با یک کلاه پهن بپوشانید و از عینک آفتابی استفاده کنید.

•    روش زندگیتان را از نظر فیزیکی فعال نگه دارید. نیازی نیست که یک ورزشکار حرفهای باشید تا از فوائد ورزش بهرهمند شوید. فعالیتهایی مانند پیادهروی تند، دوچرخهسواری، رقص یا هرفعالیتی که ضربان قلب شما را افزایش دهد و باعث عرق کردن شما شود، مفید خواهد بود.

•    وزنتان را در حد متناسب با قدتان نگه دارید. این بدان معنا است که میزان تودة  بدنیتان (BMI) را در حد 25 یا کمتر نگه دارید. (شما میتوانید میزان BMI بدنتان را با محاسبهگرهای آنلاین حساب کنید). سعی کنیددر وزنی با 5 یا 10 پوند اختلاف از وزنی که در سن 18 سالگی داشتید، باقی بمانید.

•    از درمانهای هورمونی مربوط به یائسگی دوری کنید. اگر نیاز به دریافت هورمون دارید، مصرفتان را به کمتر از 5 سال برسانید.

•    برای کاهش خطر ابتلا به سرطان بعد از مشورت با پزشک، مصرف دارو را بررسی کنید. انواع مختلفی دارو وجود دارد که پس از تست، ثابت شده  در کاهش خطر ابتلا به سرطان مفید هستند. 

•    از قرار گرفتن در معرض تشعشعات مواد سرطانزا دوری کنید. قرار گرفتن در معرض تشعشعات و برخی از مواد شیمیایی به عنوان عامل ایجاد سرطان شناخته شده‌اند.

•     یک رژیم غذایی کاهش خطر ابتلا به سرطان را دنبال کنید. نقش رژیم غذایی در سرطان فاصلة زیادی تا ثابت شدن دارد، اما تحقیقات نشان میدهند که  به نظر میرسد یک رژیم غذایی گیاهی با کاهش خطر ابتلا به برخی انواع سرطان ارتباط دارد، خصوصا برای سرطان روده. توصیههای کلی شامل: مقدار مصرفی گوشت قرمز به طور میانگین در هر روز  بیشتر از ۴ اُنس گوشت قرمز خالص نباشد (به اندازة حجم یک دسته کارت بازی). از خوردن گوشتهای فرآوری شده مانند سوسیس اجتناب کنید. هر روز مقدار زیادی میوه و سبزیجات بدون نشاسته بخورید، حداقل 5 وعده. مقدار مصرف  نوشیدنیهای دارای قند، آبمیوهها، دسرها، شکلاتها، نان بدون سبوس و نان بَگِلز(نوعی نان سفت حلقهای) و چیپس را کاهش دهید.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید