۲۰ دانستنی درباره مراقبت از مو

دوشنبه, آذر 3, 1393 - 02:18 توسط تحریریه بادبادک

20 تا از بهترین نکات مراقبت از مو که شما باید بدانید.

ما موهایمان را به عنوان بخشی از هویتمان بررسی میکنیم- مجموع مدل، رنگ و قد موها با هم به دنیا بخشی از ما را معرفی میکند. نکات زیر را برای داشتن مو سالم و قویتر بررسی کنید.

1.    سرکه سیب

برای داشتن موهای شاداب، مخلوطی از مقدار مساوی آب گرم و سرکة سیب را به موهایتان بمالید.برای رفع بوی بد سرکه، بعد از 5 دقیقه  موها را آبکشی کنید.

2.    درمان با بیکربنات سدیم (پودر کیک/بیکینگ پودر)

مخلوطی از ترکیب 3 قاشق غذاخوری پودر کیک و مقداری آب آماده کنید. بعد از شستن با شامپو، موها را با این محلول آبکشی کنید. اجازه دهید قبل از آبکشی نهایی، این محلول به مدت 5 دقیقه روی موهایتان بماند.این درمان به پاک کردن شامپو اضافی و سایر محصولات حالت دهنده، از مو شما کمک میکند.

3.    پاکسازی با عصاره کدوقلیانی

کدو قلیانی را آب بگیرید و به موهایتان بمالید. اجازه دهید به مدت نیم ساعت روی موهایتان بماند و سپس موهایتان را آبکشی کنید.

4.     پاکسازی با روغن زیتون

روغن زیتون مادهای عالی به عنوان نرمکننده و درخشان کننده موها است. برای افزایش فوائد آن، میتوانید عسل را با روغن زیتون ترکیب کنید. تمام چیزی که نیاز دارید یک فنجان کوچک از روغن زیتون است. از دستانتان برای مالیدن آن به سر و ساقة موها استفاده کنید، بعد از 2 ساعت با شامپو موهایتان بشورید.

5.    اَملا(Amla)

درمان ریزش، برای موهای نرمال-نصف فنجان پودر املا را به 2 قاشق غذاخوری روغن کرچک و یک تخممرغ  اضافه کنید و مخلوط را تا یکدست شدن هم بزنید. آن را به پوست و موی سر بمالید، حدود 30 دقیقة قبل از شستن با شامپو صبر کنید.

6.    از آب داغ استفاده نکنید.

از دوش آب داغ دوری کنید، زیرا آب داغ مو شما را به دلیل پاک کردن روغن محافظ از روی مو خشک و شکننده میکند. بنابراین، حرارتی را انتخاب کنید که  کمی از دمای بدنتان گرمتر باشد.

7.    پاکسازی با تخم‌مرغ

از یک تخم‌مرغ کامل برای نرم کردن موهایتان استفاده کنید. اگر مو خشک و شکننده دارید، از سفیده تخممرغ برای آبرسانی به موهایتان استفاده کنید. از نصف فنجان تخممرغ (سفیده و زرده) استفاده کنید و آن را به موهای تمییز و نمدار بمالید. اجازه دهید 20 دقیقه بماند و سپس با آب سرد آبکشی کنید.

8.    درمان ریزش مو

یک فنجان از مخلوط نرمکنندة همیشگیتان و 3-2 قاشق غذاخوری عسل آماده کنید. آن را به شکل یکسان به تمام قسمتهای مو در حالی که نمدار است، بمالید. به مدت 30 دقیقه صبر کنید و سپس آبکشی کنید. این ترکیب باعث بسته شدن پوست دور مو (کوتیکول مو) میشود که به موهایتان ظاهری درخشان خواهد داد.

9.    رژیم غذایی خوب

مقدار زیادی آب بنوشید و با خوردن میوه و سبزیجات خام تغذیهای  سالم داشته باشید. مؤثرترین درمان خانگی محافظت از مو داشتن یک رژیم غذایی سالم است. تغذیة شما معرف شخصیت شماست، آنچه که شما وارد بدنتان میکنید از بیرون منعکس خواهد شد.

10.    درمان ریزش موهای چرب

مخلوطی از یک فنجان پودر حنا و 1 قاشق غذاخوری آبلیمو که قبلا با سفیدة تخممرغ ترکیب شده، آماده کنید. اگر بوی تخممرغ آزارتان میدهد از دَلَمة شیر ترش به جای سفیدة تخممرغ استفاده کنید. این مخلوط را به موهایتان بمالید، حدودا نیم ساعت صبر کنید و سپس موهایتان را باشامپو بشورید. نکته اینجاست که با وجود خاصیت رنگی حنا در این ترکیب، موهایتان رنگ نمیشوند.

11.    روغن بادام برای داشتن موهایی مقاوم

از روغن بادام برای درمان موهای خشک و آسیب دیده استفاده کنید. این روشی بسیار ساده است، مقداری روغن بادام در کاسهای بریزید و برای 40 ثانیه حرارت دهید. به شکل یکسان  روی تمام موهایتان بمالید. برای 30 دقیقه صبر کنید و پس موهایتان را به شکل نرمال با شامپو و نرمکننده، و با آب سرد بشورید.

12.    موهایتان را با ماءالشعیر آبرسانی کنید

مقداری ماءالشعیر روی موهایتان بریزید. آن را به شکل یکسان روی موهایتان پخش کنید و پوست سرتان را با انگشتان به مدت 20 دقیقه ماساژ دهید. سپس آبکشی کنید تا از بوی ماءالشعیر خلاص شوید. برای آبرسانی بیشتر این کار را یکبار در هفته انجام دهید. پیشنهاد میشود افرادی که مشکل سینوس یا سرماخوردگی دارند از این درمان استفاده نکنند.

13.    درمان آسیب ناشی از نور خورشید

مخلوطی از ترکیب  نصف فنجان عسل، 1 تا 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون و 1 تا 2 قاشق غذاخوری زردة تخم مرغ آماده کنید. آن را روی موهایتان بمالید، 20 دقیقه صبر کنید و سپس با آب گرم آبکشی کنید. این درمان به دوباره فراهم شدن زنجیرة پروتئین کراتین مو کمک میکند.

14.    نظافت موها بسیار مهم است.

مهمترین دلیل ریزش مو، شورة سر و خارش پوست سر است. بنابراین، نظافت خوب و پاکیزگی برای داشتن موهایی زیبا و سالم ضروری است.

15.    نرمکنندهتان را خودتان بسازید

برای ساخت یک بسته نرم کننده پروتئینه، تخممرغ و ماست را مخلوط کنید و به موهایتان بمالید. برای 5 تا 10 دقیقه صبر کنید و سپس آن را  کامل بشورید.

16.    آبلیمو

بعد از شستشوی نهایی با شامپو، یک قاشق غذا خوری آبلیمو را به موهایتان بمالید. به راحتی موها را با حوله خشک کنید و حالت دهید، تا از شر موهای خشک خلاص شوید.

17.    موهایتان را زیاد نشورید

موهایتان را هر 2 تا 3 روز یکبار، برای کنترل مناسب  روغن طبیعی آنها، بشورید. کمتر شستن موها، اغلب به بازسازی بدنة طبیعی مو و حفظ درخشش آنها نیز کمک میکند.

18.    تکنیکهای شانه کردن مو

از شانه کردن مو با شانههای پلاستیکی برای جلوگیری از شکست مو به دلیل الکتریسیتة ساکن، خودداری کنید. بهترین روش برای شانه کردن موهایتان این است که اول نوک موها را  برای بازکردن گرهها شانه کنید و سپس موها را از ریشه به طرف نوک. این روش به توزیع یکسان چربی طبیعی مو و در نتیجه جلوگیری از شکست آن، کمک میکند.

19.    اجازه دهید موهایتان طبیعی(با هوا) خشک شوند

اجازه دهید موهایتان به جای استفاده از سشوآر یا حالتدهندههای داغ، به شکل طبیعی خشک شوند. استفاده از وسائل و تکنیکهای خشک کننده موهایتان را بیشتر خشک و شکننده میکند. اگر زمان کافی برای این را ندارید که موهایتان به شکل طبیعی خشک شوند، پس از سشوآر کمکم استفاده کنید و مطمئن شوید که در حالت گرم است نه داغ.

20.    برگ نیم (neem)

میتوانید موهایتان را با خمیر به دست آمده از برگ نیم بشورید. این روش عموما برای ریزش مو ناشی از، از دست دادن بیش از حد روغن پوستة سر یا عفونت  پوسته سر، مفید است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید