این عادات روزانه کلیه شما را از کار خواهد انداخت

يكشنبه, بهمن 25, 1394 - 09:02 توسط تحریریه بادبادک

شما عادت‌های روزانه‌ای در غذا خوردن دارید که سلامت شما را تهدید می‌کنند. برخی از این عادات متوجه کلیه شماست که وظیفه سختی در سلامت نگه داشتن تمامی بدن شما بر عهده دارد.
کلیه حتی با ۲۰ درصد از همه توانش می‌تواند مانند یک عضو کاملا سالم کار کند بدون آنکه هیچ علامتی از بیماری داشته باشد. برخی عادت‌ها برای کلیه شما سم است و برای کاهش فشار باید آن‌ها را از میان برد.

مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید
مصرف زیاد گوشت و به خصوص گوشت قرمز به معنی افزایش سموم و ضایعات در خون است. متخصصان توصیه می‌کنند روزانه و برحسب هر کیلو، از مصرف یک گرم پروتئین برای هر یک کیلو گرم بیشتر تجاوز نکنید به طور مثال یک فرد ۶۰ کیلویی نباید در روز بیش از ۶۰ گرم پروتئین مصرف کند. رژیم‌های پر پروتئین در دراز مدت آسیب‌های غیرقابل جبرانی بر کلیه‌ها دارند.

مصرف کم مایعات
روزانه کلیه‌ها حجم زیادی از خون را تصفیه می‌کنند و حدود ۲ لیتر آب همرا با ضایعات از بدن دفع می‌شود. کم‌آبی، وقتی فردی مبتلا به نارسایی کلیه‌ها یا عفونت ادراری است بسیار خطرناک است. در این شرایط مصرف به اندازه آب می‌تواند به کارکرد مناسب کلیه‌ها کمک کند. در شرایط طبیعی مصرف بیش از ۲ لیتر آب در روز فایده‌ای برای کلیه‌ها ندارد بلکه برعکس کار بیشتری به کلیه‌ها تحمیل کرده و باعث خستگی آنها می‌شود.

توجه نکردن به فشار خون و دیابت 
افزایش فشارخون و دیابت نوع دو، دلیل اصلی نارسایی کلیه‌ هستند. این دو بیماری با آسیب‌رساندن به عروق و قلب، آب‌رسانی به سلول‌های کلیوی را کاهش داده و در نهایت باعث تصلب آن می‌شوند. متخصصان توصیه می‌کنند برای کنترل این بیماری‌ها دارو مصرف کنید و سالانه با اندازه‌گیری کراتینین خون از سلامت کلیه‌ها مطمئن شوید! فراموش نکنید اضافه وزن و چاقی هم می‌تواند تاثیر منفی بر کارکرد کلیه‌ها داشته باشد. در مصرف نمک هم حد تعادل را حفظ کنید و بیش از ۶ گرم نمک در روز نخورید.

سیگار کشیدن
فلزات سنگین موجود در سیگار در درازمدت به کلیه‌ها آسیب می‌رساند. برخی تحقیق‌های علمی به اثبات رسانده احتمال ابتلا به نارسایی کلیه‌ها در سیگاری‌ها ۴ برابر بیش از افراد غیرسیگاری است.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید