چهار مشکل معمول در عادت ماهیانه و راه‌کارهایی برای برطرف کردن آن‌ها

شنبه, بهمن 10, 1394 - 23:25 توسط تحریریه بادبادک

این چهار نشانه علائم شایع در زمان عادت ماهایانه در میان خانم هاست، با دانستن آن ها و رعایت برخی نکات به راحتی می‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید.

دمدمی مزاج می‌شوید؟
دمدمی مزاج شدن شما به دلیل بالا و پایین شدن سطح هورمون‌ها اتفاق می‌افتد، هورمون پروژسترون یکی از هورمون‌های تاثیرگذاردراخلاق و رفتار شماست و بالا و پایین شدن آن شما را دمدمی مزاج می‌کند.
برای جلوگیری از این اختلال، از دو هفته پیش از شروع عادت ماهیانه روزانه ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین B6 به بدنتان برسانید. این کار را می‌توانید با خوردن آجیل ( بادام هندی، فندق و بادام زمینی) انجام دهید.

حساس وبزرگ شدن سینه‌ها
 تحت تاثیر به هم خوردن تعادل هورمون‌های استروژن و پروژسترون اتفاق می‌افتد.این عدم تعادل، باعث می‌شود تا مایعات در بافت‌هایی مثل بافت سینه و شکم حبس شوند و این بافت‌ها را متورم کنند. برای کم کردن حساسیت، تاپ‌های ورزشی نرم بپوشید. برای ایجاد تعادل هورمون‌ها می‌توانید از گیاه پنج انگشت( فلفل کوهی) استفاده کنید.

اسهال شدن
در زمان عادت ماهیانه هورمون‌هایی که برای منقبض کردن عضلات رحم ترشح می‌شوند، بر سایر عضله‌های درون شکمی هم تاثیر می‌گذارند. یکی از آن‌ها، عضلات روده است که‌ با به هم ریختن  زمان انقباض آن‌ها باعث ایجاد مشکل در دفع می‌شود.
برای کم کردن اثرات این انقباض‌ها  در این دوره، از فیبرهای مکمل استفاده کنید. بدن شما روزانه به ۴ گرم فیبر نیاز دارد.
 اگر تمایلی به خوردن قرص‌های مکمل ندارید، به جای آن می توانید از سیب و یا نخود شیرین برای تامین فیبر بدن استفاده کنید.

نفخ
افزایش هورمون استروژن در بدن در این دوران بر بسیاری دیگر از هورمون‌های بدن از جمله هورمونی که به دفع مایعات از کلیه کمک می‌کند، تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل کلیه، مایعات را زمان بیشتری در بدن نگه می‌دارد و تجمع هوا ومایعات در روده‌ها باعث نفخ می‌شود.
برای کاهش این تاثیر شما نیاز دارید روزانه ۲۰۰ میلی‌گرم منیزیم به بدن برسانید. بهتر است این کار را دو هفته قبل از عادت ماهیانه شروع کنید.
لوبیای سفید و تخم کدو منابع سرشاری از منیزیم هستند. فراموش نکنید کنترل کردن میزان نمک در رژیم غذایی هم به کاهش نفخ در بدن شما کمک می‌کند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید