خانه جهان و دلآرا

سه شنبه, بهمن 6, 1394 - 23:48 توسط تحریریه بادبادک

یکی از سریال‌های داغِ ترکی که این روزها فصل اولش تمام شده و بسیاری منتظر شروع فصل دوم آن هستند سریال گوزل یا از هم پاشیده و با نام ترکی paramparca  است.

حتما خانه بسیار زیبا و بزرگ جهان و دل‌آرا را هم در این سریال دیده‌اید، خانه‌ای که مستقیما به تنگه بُسفُرس وصل است و شبیه قصر می‌ماند.اما این خانه کجاست؟

این بنای تاریخی بسیار باشکوه که در قسمت آسیایی استانبول منطقه اسکودار، در خیابان کاندیل لی، شماره ۲۵ قراردارد، یکی از گرانبهاترین و باشکوه ترین عمارت هایی است که بین دو پل فاتح سلطان مهمت و پل بسفر در تنگه بسفر واقع شده است.

این عمارت در سال۱۷۵۳ میلادی برای میتینگ‌های تجاری بین امپراطوری عثمانی و ژاپنی‌ها بنا شده است و اولین صاحب آن معمرافندی بود که در طی سالها دست به دست چرخید تا در سال ۱۸۸۷ میلادی توسط وزیر مالیات ادیب افندی که هم اکنون هم نامش روی این عمارت هست، خریداری شد.
اما ادیب افندی فقط یک سال در این عمارت زندگی کرد و در سال ۱۸۸۸ در گذشت. این عمارت۲۷ سال است که متعلق به خانواده منگنه اوغلو ست که بعد از بازسازی به شکل فعلی اش درآمد.
این بنا حدود ۲۶۰۰  متر مربع مساحت، ۲۳ اتاق، ۳ سالن و کتابخانه دارد. شرکت تهیه کننده سریال گوزل، عمارت ادیب افندی را ماهیانه ۵۰ هزار دلار اجاره کرده است. این را هم بدانید که ارزش این ملک ۷۵ میلیون دلار رقم خورده است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید