قدم‌هایی برای داشتن پوست سالم در همه سنین

دوشنبه, دى 21, 1394 - 01:08 توسط تحریریه بادبادک

پوست شما می‌تواند گذر روزهای عمر شما را نشان دهد. از اولین جوش‌های دوره بلوغ تا لکه‌های آفتاب و حاملگی گرفته تا همه بیماری‌های که داشته‌اید. تا حالا حرف‌های زیادی درباره راه‌های مراقبت و نگه‌داری پوست شنیده‌اید، اما این را هم بدانید که راه‌های بسیار ساده‌ای هم وجود دارند که می‌توانند پوسته‌ بیرونی وجود شما را درخشان و سالم نگه دارند.

 هورمون‌هایی که باعث به وجود آمدن آسیب‌های پوستی می‌شوند فقط در دوره نوجوانی عوارض خودشان را نشان نمی‌دهند. هورمون‌های تستوسترون و پروژسترون که در ایام پیش از عادت ماهیانه و در طول آن هم فعال هستند باعث به وجود آمدن جوش‌هایی در چانه، اطراف دهان و بینی شما می‌شوند و یا حتی زیاد و کم شدن این هورمون‌ها در بدن شما می‌توانند عوارضی چون خشکی و شکنندگی پوست و به وجود آمدن اگزما در صورت و دست‌های شما شوند.
اگر فکر می‌کنید نوسان این هورمون‌ها در بدن شما زیاد است و یا پوستتان در این دوران زیاد جوش می‌زند به پزشک خود مراجعه کنید. چون ممکن است آسیب‌های غیرقابل جبرانی به پوست شما وارد کنند.

برای درمان جوش‌های بلوغ که معمولا تا سن ۳۰ سالگی از بین می‌روند درمان‌های شیمیایی مانند استفاده از بنزوئیل پروکسیدها و رتینال A تجویز می‌شود. 
برای کاهش اگزما و خشکی‌های پوست از شوینده‌های غیر صابونی برای پاک کردن پوست استفاده کنید تا چربی‌های پوست شما از بین نرود.

در سنین میان‌سالی آسیب‌هایی که به پوست شما وارد می‌شود بسیار زودتر خودشان را نشان می‌دهند.
پوستتان را مرتب چک کنید، هر بار که در برابر آیینه می‌ایستید تمام پوست خود را ورانداز کنید با دقت به لکه‌ها و جوش‌ها نگاه کنید و دنبال دلیل برایشان بگردید. در این سنین خطر سرطان پوست بسیار نزدیک است.

از محصولات درست ِ مراقبت از پوست استفاده کنید. محصولاتی که مناسب پوست شما و قابل استفاده در آب و هوای محل زندگی شما هستند. این را بدانید که استفاده از همان محصولاتی که در آب و هوای استوایی استفاده می‌شود در کشوری با اقلیم متفاوت کار اشتباهی است. شما نمی‌توانید همان ضد آفتابی را که در اروپا استفاده می‌کنند در ایران هم استفاده کنید.
حواستان به لکه‌های قرمز روی پوستتان باشد. این لکه‌ها که ممکن است در اثر پارگی مویرگ‌های پوست باشد می‌توانند زمینه ساز بیماری روزاسه باشند. 
سرخی پوست، بیماری پوستی مزمن و غالباً پیش‌رونده‌ای است که بر روی صورت تاثیر می‌گذارد ولی ممکن است در گردن،سینه و کمر نیز دیده شود. این عارضه معمولاً با قرمزی موضعی شروع شده و می‌تواند تا جایی پیشرفت کند که پوست صورت‌تان دائماً سرخ باشد. ممکن است شبکه‌ای از رگ‌های خونی که از بینی شروع می‌شوند در وسط صورت‌تان ظاهر شوند. دیگر علائم عبارتند از ضخیم شدن و پارگی پوست و جوش‌های قرمز که با جوش‌های بلوغ و جوش های چرکی معمولی فرق می‌کنند.

ضد آفتاب را در هیچ حالتی فراموش نکنید حتی در روزهای ابری.

بهترین زمان برای استفاده از کرم دور چشم از میانه‌های دهه بیست است. از بیست و پنج سالگی مراقبت‌های پوست اطراف چشم را آغاز کنید پیش از آن‌که چین و چروک‌ها ظاهر شوند.

پوست شما بایستی دائما مرطوب باشد و به آن آب رسیده باشد. خشکی پوست یکی از دلایل اصلی کدر بودن و خشکی پوست است. کرم‌های مرطوب‌کننده را همیشه و همه جا با خودتان داشته باشید.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید