حقایقی درباره صورت! چه چیزی باعث به وجود آمدن چین و چروک‌ها می‌شود؟

چهارشنبه, دى 9, 1394 - 00:50 توسط تحریریه بادبادک

این موارد، دلایل اصلی ایجاد چین و چروک در صورت ها هستند:

۱- بالا رفتن سن:‌ سلول‌های اپیدرم با گذشتن هر یک دهه از عمر ما، ده‌درصد کاهش پیدا می‌کنند. با بالا رفتن سن، توانایی تقسیم سلولی در سلول‌های پوست کاهش پیدا می‌کند و خاصیت الاستیک پوست کم می‌شود. فیبرها و کلاژن موجود در پوست رو به کم شدن می‌گذارد. 

لایه داخلی هم شروع به از دست دادن خاصیت الاستیسیته می‌کند و توانایی نگهداری رطوبت و آب را به مرور از دست می‌دهد. بنابراین چین و چروک‌ها به وجود می‌آیند.

۲- حالات صورت:
حالات صورت شما در به وجود آمدن چین و چروک‌ها بسیار تاثیر گذارند. زمانی که می‌خندید، گریه می‌کنید، عصبانی می‌شوید و اخم می‌کنید، همه خط و خطوط به وجود آمده در ماهیچه‌های صورت شما باعث افتادن چین و چروک روی پوست می‌شوند.

۳- نور آفتاب
اشعه فرابنفش خورشید باعث به وجود آمدن خط‌وط، روی لایه بیرونی بیرونی پوست می‌شود. 
در این حالت کلاژن‌ها بیشتر از حد معمولشان می‌شکنند، اشعه‌های UAV و UVB باعث پیر شدن پوست می‌شوند، به صورتی که پوست شما در ۲۰ سالگی ممکن از ۱۰ سال پیرتر به نظر برسد.
تاثیر اشعه خورشید بر پوست‌های تیره بیشتر از پوست‌های روشن است.

۴- دود سیگار و آلودگی هوا
محققان می‌گویند چین و چروک‌ها فقط در اثر تاثیرات بیرونی بر پوست به وجود نمی‌آیند. آلودگی و دود رگ‌های شما سخت کرده و گردش خون را در بدن شما دچار مشکل می‌کند. با این اتفاق ویتامین‌های مورد نیاز پوست شما مانند ویتامین A و اکسیژن کافی به پوست نمی‌رسد و توانایی بازسازی‌اش را به تدریج از دست می‌دهد.

نیکوتین موجود در سیگار، باعث تخریب کلاژن ها می‌شود و خاصیت کش‌سانی را در پوست از بین می‌برد.

۵- رادیکال‌های آزاد
رادیکال های آزاد، اتم‌ها و یا مولکول‌هایی هستند که دارای یک الکترون جفت نشده اند (به عبارتی مولکول هایی اشباع  نشده اند). این مولکول‌ها مواد مضری‌اند که در هر جایی یافت می شوند وعامل تخریب پوست، ایجادکننده علائم پیری و سالخوردگی و حتی سرطان هستند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید