خراب شدن دندان‌ها

۱۰ عادت روزانه که باعث خراب شدن دندان‌های شما می‌شوند

سه شنبه, دى 1, 1394 - 04:56 توسط تحریریه بادبادک

دندان‌های شما طراحی شده‌اند تا در تمام طول عمر شما را همراهی کنند و اگر شما از آن‌ها به درستی مراقبت کنید،  آن‌ها وظیفه‌شان را به خوبی انجام خواهند داد.
اما ما عاداتی داریم که هر روز به این عناصر مهم بدنمان ضربه می‌زنیم و نتیجه آن دردهای همیشگی و لب‌خند نازیبا خواهد بود.
بعضی از این عادات را در این‌جا برایتان لیست می‌کنیم:

فشار دادن دندان‌ها روی هم یا دندان‌قروچه
این کار پوشش یا عاج دندان را تحت تاثیر قرار داده و باعث فرسایش آن می‌شود. این فرسایش لایه‌ی رویین دندان را از بین برده و دندان‌های شما را بسیار آسیب‌پذیر می‌کند. در طول روز از فشار دادن عصبی دندان‌ها بر روی هم خودداری کنید، فشار عصبی و استرس کم‌تری به خودتان تحمیل کنید، غذا را به شدت نجوید و غذاهای نرم‌تر را بخورید.


جویدن یخ
این کار شما را سرحال می‌آورد؟ احساس خنکی می‌کنید؟ اما جویدن قطعات یخ (  که ممکن است شما آن را به‌خاطر کمبود آهن در بدنتان انجام دهید) باعث ایجاد ترک در دندان‌ها و حساس شدن لثه‌هایتان می‌شود. 

جویدن ته مداد
جویدن تهِ خودکار یا مداد (که معمولا زمانی که پریشان هستید آن را انجام می‌دهید) عادت دیگری‌ است که باعث ترک خوردن دندان‌هایتان می‌شود.
اگر لازم دارید که چیزی را بجوید بهتر است یک بسته آدامس بدون شکر در کنار دستتان داشته باشید.

اگر ورزشکار هستید، نوع ورزشی که انجام می‌دهید برخورد زیاد دارد، محافظ دندان را فراموش نکنید.  می‌دانید که ضربه خوردن به دندان ممکن است آن را از جا در بیاورد. 

مصرف زیاد سودا (آب‌های گازدار) 
عادت به خوردن زیاد آب گاز دار دارید؟  نوشابه زیاد می‌خورید؟ این نوشیدنی‌ها سرشار از قند هستند، برخی از آن‌ها شامل بیش از ۱۰ قاشق شکر هستند  که دندان‌های شما را مستعد پوسیدگی می‌کنند. هم‌چنین اسید فسفریک و اسید سیتریک موجود در این نوشابه‌های گازدار مینای دندان شما را از بین می‌برد.اگر تشنه هستید بهترین گزینه ممکن آب خالص است. 

خوردن آب‌نبات 
آب‌نبات‌های شیرین همان بلایی را سر دندان‌هایتان می‌آوردند که نوشابه‌های گاز‌دار. چسبیدن آب‌نبات‌ها رو و لای مینای دندان آن‌ها را درتماس مستقیم با شکر قرار می‌دهد و باعث فرسایش آن می‌شود.

هله‌هوله خوری
خوردن هله‌هوله نه تنها باعث افزایش وزن شما می‌شود بلکه دندان‌های شما را هم خراب می‌کند. 
اگر شما پرخوری می‌کنید و بعد هرچه که خوردید را بالا می‌آورید اتفاق بدتری می‌افتد، استفراغ حاوی مقدار زیادی اسید معده است که این اسید به دندان‌های شما آسیب زیادی می‌زند.

سیگار کشیدن
همان‌طور که احتمالا می‌دانید سیگار کشیدن به سلامت شما آسیب جدی می‌رساند، سیگار کشیدن، استفاده از هرگونه دخانیات، رنگ دندان‌های شما را عوض می‌کند و به مینای دندان آسیب می‌رساند. 
البته از سرطان محوطه دهانی نباید غافل ماند.

مزه مزه کردن قهوه
اگر در طول روز زیاد قهوه می‌نوشید این کار به خودی خود رنگ دندان‌های شما را تغییر خواهد داد. رنگ‌دانه‌های قهوه در سوراخ‌های بسیار ریز مینای دندان باقی می‌مانند و به تدریج رنگ دندان‌ها را تغییر خواهند داد. برای جلوگیری از این کار از مزه مزه کردن و جرعه جرعه نوشیدن قهوه خودداری کنید.

درِ ظرف‌های مختلف را با دندان باز کردن 
بسیاری از مردم عادت به باز کردن در  بطری‌های مختلف، پاره کردن جلد مواد غذایی و بسته‌ها و شکستن آجیل را با دندان‌هایشان دارند. این کار به دندان شما آسیب جدی می‌رساند. به جای دندان از قیچی و درباز کن استفاده کنید.

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید