مواظب چشم‌هایتان باشید! ضعیف می‌شوند

جمعه, آبان 29, 1394 - 01:40 توسط تحریریه بادبادک

اگر شما هم روزانه میزان زیادی از چشم‌هایتان کار می‌کشید، در محیط‌های پر نور یا کم‌نور کار می‌کنید، کارتان با کامپیوتر است و چشمتان خشک می‌شود لازم است که بیشتر مراقب چشم‌هایتان باشید.
با دانستن و رعایت کردن چند نکته ساده می‌توانید از چشم‌هایتان مراقبت کنید.
- عینک آفتابی را فراموش نکنید.
اشعه فرابنفش خورشید، شبکیه چشم شما را تخریب می‌کند و باعث به وجود آمدن آب مروارید می‌شود، خطر سرطان پوست پلک را افزایش می‌دهدو نوعی آفتاب سوختگی را در غشا محیطی قرنیه ایجاد می‌کند که در پی آن دچار درد، تاری دید و آبریزش چشم می‌شود.
- قطره چشم را به اندازه استفاده کنید.
برخی از قطره‌های چشمی قرمزی و سوزش چشم را برطرف می‌کنند اما بعد از مدتی چشم را متورم می‌کنند. این به دلیل آن است که باعث انقباض رگ‌های خونی چشم می‌شوند و در گردش خون اختلال ایجاد می‌کنند.
- مواظب خشکی چشم‌هایتان باشید.
یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشم در این دوره خشکی چشم است. احساس وجود جسم خارجی، سوزش و خشکی چشم، تاری دید و قرمزی چشم و خستگی و سنگینی چشم از علائم این بیماری هستند.
چون در این بیماری میزان ترشح اشک طبیعی چشم به حداقل میزانش می‌رسد استفاده از اشک‌های مصنوعی در فاصله زمانی‌های معین به شما کمک خواهد کرد.
داشتن رژیم غذایی متعادل و سرشار از ویتامین A و B برای سلامت چشم و میزان بینایی لازم و ضروری هستند. انواع سبزیجات، پنیر، تخم‌مرغ، گوجه فرنگی، موز، روغن بادام، دانه آفتاب‌گردان، شیر، میوه‌های گوناگون و مخمرها برای سلامت چشم شما بسیار مفیدند.
- اگر طولانی مدت پشت کامپیوتر می‌نشینید زیاد پلک بزنید، این کار به جریان آب در چشم شما کمک می‌کند. زمانی‌که شما پشت کامپیوتر هستید کم‌تر از حالت معمول پلک می‌زند. در حالت عادی هر فرد ۱۲ تا ۱۵ بار در دقیقه پلک می‌زند. زمانی‌که تعداد پلک زدن شما کاهش پیدا می‌کند آب چشم تبخیر شده و چشم آلوده و دچار سوزش و آب‌ریزش می‌شود.هر ۲۰ دقیقه یک بار چشم از مانیتور بردارید و به فاصله‌ی دورتری خیر شوید و تند تند پلک بزنید. زمانی که شما به مدت طولانی به مانیتور خیره شوید و متن‌هایی را بافونت‌های ریز بخوانید چشمتان دچار نزدیک‌بینی خواهید شد. 
- از لوازم آرایشی تاریخ گذشته استفاده نکنید، تا جایی که می‌توانید با آرایش به رختخواب نروید. 
- سیگار کشیدن، ریسک ابتلا به آب مروارید را در شما افزایش می‌دهد. این اتفاق به دلیل نرسیدن مواد غذایی و اکسیژن کافی به بافت چشم می‌شود. 


 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید