۲۳ آبان برابر با ۱۴ نوامبر به عنوان روز جهانی دیابت نام‌گذاری شده است

پنجشنبه, آبان 21, 1394 - 03:16 توسط تحریریه بادبادک

شکل گیری و توسعه پدیده شهرنشینی، تغییر الگوی غذایی و کاهش تحرک و فعالیت بدنی مناسب، شرایط مساعدی را برای افزایش میزان قند خون و ابتلاء به بیماری دیابت پدید آورده است. جهت شناساندن و افزایش سطح آگاهی در زمینه بیماری دیابت، روز ۲۳ آبان به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. انجمن دیابت ایران (ادا) نیز در سال ۱۳۶۹ با هدف ارائه برنامه های آموزشی و افزایش آگاهی جامعه نسبت به بیماری دیابت تأسیس گردید.

دیـابت چیــــست ؟
دیابت یک اختلال در سوخت و ساز (متابولیسم) بدن است که در آن یا انسولین به مقدار کافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست تا وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن، قند خون بالا می‌رود. انسولین هورمونی است که توسط سلول‌های "بتا"واقع در پانکراس ترشح می‌شود و وظیفه اصلی آن کاهش قند خون است. پانکراس نیز یکی از غدد دستگاه گوارش است که در پشت معده قرار دارد بالا بودن قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارض در سیستم قلب و عروق، کلیه‌ها، چشم و سلسله اعصاب می‌گردد.

راه‌کارهای درمان خانگی دیابت:

دارچین
تحقیقات نشان داده است مصرف روزانه‌ی یک‌چهارم قاشق چایخوری دارچین، سوخت و ساز بدن را تا ۲۰ برابر بیشتر از توانایی طبیعی بدن افزایش می‌دهد و به بدن اجازه می‌دهد تا چربی‌ها و کالری‌های ذخیره شده را با سرعت بیش‌تر و بهتری بسوزاند. 

دارچین مقدار گلوکز و لیپید را در مبتلایان به دیابت نوع دو کاهش می‌دهد.

 مطالعه انجام شده بر روی ۶۰ بیمار، ۳۰ زن و ۳۰ مرد با دیابت نوع دو در مدت زمان ۴۰ روز، نشان داده است که استفاده ۱،۳و ۶ گرم دارچین در هر روز میزان گلوکز خون، تری‌گلیسرید و LDL  در مبتلایان به بیماری دیابت نوع دو به شکل قابل ملاحظه‌ای پایین آمده است. 

در این تحقیق کلسترول خون تا ۱۸ درصد و میزان قند خون تا ۲۴ درصد کاهش یافته بود.

بر اساس این مطالعات زمانی‌که دارچین را با غذا مصرف کنیم- نه به صورت جداگانه- ین ادویه به بدن کمک می‌کند تا قند ذخیره شده را بهتر و کارآمد‌تر بسوزاند و در نتیجه‌ی این کار قند خون کاهش می‌یابد. با کاهش یافتن سطح قند خون، بدن می‌تواند سطوح انرژی، میل به غذا و سیگنال‌های گرسنگی خود را تنظیم کند.
علاوه بر این تمایل بدن برای ذخیره چربی هم کاهش می‌یابد. 
با فوایدی که به خاطر افزایش سوخت و ساز و تعادل قند خون نصیب بدن می‌شود دارچین در نهایت به سلول‌های چربی درون بدن کمک می‌کند تا نسبت به سطح انسولین خون پاسخ داده و دارای عکس‌العملی سریع باشند که در نتیجه کاهش وزن و سوختن چربی‌ها را باعث می‌شود.

پودر گیاه گالگا
گیاه گالگا یکی از گیاهان دارویی است که در طـب سنـتی اروپـا برای درمـان دیابـت مـورد استفاده قـرار می گرفته اسـت. نام علمی این گیاه از دو واژه "Gala" به معنای شیر و "Ageiin" به معنای تولید گرفته شده که به مفهوم تولید کننده شیر است. گیاه گالگا در دهـه های ۱۹۲۰ و ۱۹۸۰ نیز در ساخت چند داروی ضد دیابت در آلمان به کار رفته است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، اثر این گیاه در کاهش قند خون به اثبات رسیده است.
 اثر درمانی گیاه گالگا به دلیــل حضور گوانیدین های (Guanidine) موجود در برگهای آن، از جمله ترکیب "گالگین" (galegine) می باشد.
 این ترکیب مبنای تولید چـنـد داروی ضـد دیابـت از جمـله متفورمیـن و فن فورمـین بوده که از داروهـای مهـم ضـد دیابــت (بـا ساختمـان بی گـوانیدیـن) می باشنـد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید