جفت‌و‌جور کردن دخل و خرج در زندگی دانشجویی

دوشنبه, آبان 19, 1393 - 11:14 توسط تحریریه بادبادک

دوران دانشجویی مقطع زمانی خاصی به لحاظ مخارج زندگی و درآمد ها به حساب می آید. مخصوصاً اگر در شهری به جز محل سکونت خانواده مشغول به تحصیل باشید و بخواهید هزینه‌های خورد و خوراک و پوشاک یا تأمین مسکن را بپردازید.

اغلب دانشجوها دغدغه تأمین هزینه‌های مربوط به تأمین منابع درسی، کتاب‌ها، دوره های کمک آموزشی، تفریح و سفر و هزینه‌های روزمره را دارند و همیشه با این سؤال روبرو هستند که با وجود منابع محدود مالی چگونه این مقطع را پشت سر بگذارند.

با پیگیری چند راهکار ساده و کمی تغییر در سبک زندگی خود می‌توانید سبک زندگی دانشجویی مخصوص به خود را داشته باشید و راحت‌تر از گذشته این دوران را سپری کنید.

اول از همه اینکه باید خود را به پس اندازه کردن عادت بدهید. برای هر چه عایدی و درآمد دارید (چه کمک‌های مالی خانواده و چه درآمدهایی که از راههای مختلف کسب می کنید)از همان ابتدا برنامه‌ریزی کنید.

هزینه‌های خود را واقع‌بینانه  برآورد کنید و سعی کنید بیش از مقدار پیش‌بینی شده را در طول ماه خرج نکنید.

هر وقت پولی به دستتان رسید در همان ابتدا مقداری از آن را (۱۰ تا ۱۵ درصد) پس انداز کنید. شاید در نگاه اول این مقدار پس انداز چندان چشمگیر نباشد. اما ممکن است چند ماه بعد به دلیل بیماری، تعمیرات لوازم شخصی مانند کامپیوتر و موبایل،، خرابی لوازم حیاتی منزلی که در آن سکونت دارید و یا قطع اتفاقی منبع درآمد، این پس انداز معجزه کند.

سعی کنید مصرف روزمره موادغذایی و تنقلات غیر ضروری را کاهش دهید و پول آن را برای سفر یا تفریحاتی پرهزینه تر که در عین حال می‌تواند روحیه شما را عوض کند کنار بگذارید.

درست است که در دوران دانشجویی نمی‌توانید به صورت ثابت کار کنید اما با قبول پروژه های کوچک، تدریس خصوصی، ترجمه و کارهایی از این دست می‌توانید درآمد کوچکی داشته باشید که آن را برای تأمین رفاه بیشتر خود سرمایه‌گذاری کنید.

به جای ماندن در خانه که می‌تواند بعد از مدتی شما را کسل و افسرده کند با استفاده از همان منابع مالی که پس انداز کرده‌اید یا از طریق پروژه ها و کارهای جانبی کوتاه به دست آورده‌اید در کلاسها و برنامه‌های فوق برنامه ثبت نام کنید و خود را به حضور در آن‌ها عادت دهید تا مهارت جدید و مورد علاقه خود را بیاموزید و در آینده از آن مهارت پولسازی کنید.

با همخانه هایتان تعارف نداشته باشید. فضای خانه‌های مشترک شاید اولین تجربه شما در تعیین حریم ها و حقوق متقابل در یک شراکت باشد. سهم خود را از مخارج عمومی خانه مشترک مشخص کنید و با همخانه ها و دوستانتان به توافق برسید و از این توافق تخطی نکنید.

سعی کنید هر چه کمتر بیرون از خانه غذا بخورید و خودتان با کمک دوستانتان آشپزی کنید تا هزینه‌ها سر شکن شود و البته می‌توانید پس انداز حاصل از این کار را برای تفریحات گرانقیمت تر اما دست‌نیافتنی تر هزینه کنید.

با کمک دوستان و یا اگر همخانه‌های پایه‌ای دارید، یک کسب و کار کوچک خانگی (آنلاین یا سنتی) راه اندازی کنید و در ساعات بیکاری خود را با آن مشغول کنید.

به انجمن‌ها و مؤسسات خیریه بروید و به آن‌ها در زمینه‌هایی که به آن علاقمند هستید و موردنیاز آن‌ها است کمک کنید. این کار می‌تواند به عنوان یک رزومه کاری غیر رسمی برای شما در آینده نقش راهگشایی ایفا کند، در عین حال در این محیط ها با کارآفرینان و صاحبان کسب و کارها آشنا می‌شوید و در آینده احتمال علاقمندی این افراد برای به کار گرفتن شما بیشتر می شود. همچنین این فعالیت‌ها بعث می‌شود کمتر وقت فراغت بی جا داشته باشید و در نتیجه با کمترین هزینه سر حال تر شوید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید